Nawigacja

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI AKTUALNOŚCI 2020/2021 NASZE OGÓLNOPOLSKIE PROJEKTY INFORMACJE KONCEPCJA PRACY PRZEDSZKOLA RADA RODZICÓW OPŁATY ZA ŻYWIENIE STATUT PODSTAWA PROGRAMOWA PROCEDURY I REGULAMINY PRZEDSZKOLA NR 10 W MYSŁOWICACH RODO Język Angielski w Przedszkolu RADY DLA RODZICÓW KORONAWIRUS PROCEDURA OD 01.09.2020 Zajęcia zdalne 3-latki Zajęcia zdalne 4-latki Zajęcia zdalne 5-latki Zajęcia zdalne 6-latki Religia KORONAWIRUS INFORMACJE PROGRAMY PRZEDSZKOLNE 2020/2021

O nas

KONCEPCJA PRACY PRZEDSZKOLA

 

 

KONCEPCJA PRACY

 PRZEDSZKOLA  NR 10

w MYSŁOWICACH

 na lata 2016/2021

 

ze szczególnym nastawieniem

na zdrowie i aktywność ruchową

 

 

„Ruch kształtuje ciało i rzeźbi umysł”

 

I. CHARAKTERYSTYKA PRZEDSZKOLA

 

   Przedszkole nr 10  zlokalizowane jest na peryferiach miasta w spokojnej południowej  dzielnicy. Mieści się w wolno stojącym, dużym, parterowym  budynku w sąsiedztwie domków jednorodzinnych.

Przedszkole powstało w 1986 roku ponieważ na osiedle wprowadzały się rodziny z małymi dziećmi. Obecnie mieszkańcy to rodziny wielopokoleniowe, życzliwe, chętne do niesienia pomocy.

Dzieci uczęszczające do przedszkola zamieszkują głównie okolice przedszkola. Pochodzenie społeczne dzieci jest zróżnicowane .

Atutem naszej placówki   jest położenie z dala od ruchliwej ulicy ,oraz duża ilość osiedlowych uliczek, gdzie dzieci mogą spokojnie spacerować.

 Również ogród  przedszkolny jest duży zielony oraz jest wyposażony w przyrządy do ćwiczeń i zabaw na świeżym powietrzu, dzięki czemu dzieci mogą bezpiecznie spędzać czas i wypoczywać na świeżym powietrzu. Ogród przedszkolny bogaty w różnorodne krzewy i drzewka ozdobne.

 Sale dydaktyczne są dobrze naświetlone światłem naturalnym, wyposażone w kolorowe meble, liczne zabawki i pomoce dydaktyczne, gry planszowe, klocki i inne.

Zaplecze kuchenne, sanitarne i administracyjne wyposażone w miarę możliwości finansowych

 W salach zorganizowane są kąciki tematyczne i stałe, np. kącik do obserwacji przyrodniczych, kącik czytelniczy „Cała Polska czyta dzieciom”, kącik plastyczny „Mały artysta”, kącik konstrukcyjny „Bob Budowniczy”, muzyczny „Jestem muzykantem Konszabelantem” itp. 

Wystawy wytworów dziecięcych czyli prac plastycznych, technicznych i innych form działania są widoczne zarówno w szatni, na korytarzu i w salach zabaw. Część prac powstała pod kierunkiem nauczycieli część jednak to samodzielna i spontaniczna działalność wychowanków. 

Nasze przedszkole jest kolorowe i bajeczne. Ciągle doskonalimy swoją bazę lokalową.

W przedszkolu funkcjonuje 5 grup wiekowych, są to dzieci od 2,5 do 6 lat:

Placówka zapewnia warunki do wszechstronnego rozwoju dzieci w miarę ich możliwości i  potrzeb. Przedszkole rozpoznaje predyspozycje i zdolności każdego dziecka poprzez prowadzenie obserwacji i diagnoz oraz ścisła współpracę z rodzicami i ze specjalistami a organizowane działania edukacyjne i wychowawcze służą zaspokajaniu potrzeb dzieci, rozwijanie zainteresowań oraz wspierają ich możliwości do osiągnięcia dojrzałości szkolnej. W wyniku dogłębnej diagnozy dzieci mają możliwość wsparcia psychologiczno-pedagogicznego.

Nauczyciele w swojej pracy prowadzą działania aktywizujące dzieci do samodzielności: prozdrowotne, proekologiczne, promujące zdrowy styl życia, dzieci zachęcane są do inicjowania i realizowania różnorodnych działań na rzecz swojego rozwoju.

Wychowankowie mają w nauczycielach wsparcie, a ci każdemu dziecku zapewniają podmiotowe traktowanie i dbają o jego wielostronny rozwój.

Pedagodzy w naszym przedszkolu współpracują ze sobą i dzielą się zdobytą wiedzą. Pogodna atmosfera w przedszkolu i życzliwi nauczyciele umiejętnie otaczają opieką wszystkie dzieci.

Nauczyciele zachęcają dzieci, motywują i nagradzają za każdy ich wysiłek. Przedszkole oferuje ciekawe zajęcia i zabawy przygotowuje do konkursów, olimpiad, organizuje wycieczki, przedstawienia teatralne. Nauczycielki znają potrzeby i zainteresowania dzieci oraz posiadają umiejętność atrakcyjnego prowadzenia zajęć. Konstruują ciekawe i bogate oferty zabaw i zadań, są dobrze przygotowane merytorycznie, metodycznie. Poszukują innowacyjnych rozwiązań, mają wysokie kwalifikacje, pracują z pasją ciągle doskonaląc swoje umiejętności.

Nauczycielki ściśle współpracuje z rodzicami, uwzględniają ich potrzeby i oczekiwania. Angażują rodziców do pracy na rzecz przedszkola. Rodzice są naszymi sojusznikami, a działania nasze są skoordynowane..

Poszczególne zespoły zadaniowe monitorują procesy zachodzące w przedszkolu i udoskonalają je z wykorzystaniem nowoczesnej wiedzy i własnych doświadczeń. Dyrektor i nauczyciele dbają o sprawność systemu i właściwe wykorzystanie zasobów. Ponadto nauczyciele współpracują ze sobą na co dzień i, prowadzą zajęcia koleżeńskie, dzielą się wiedzą i doświadczeniem w ramach WDN-u.

Dzieci uczestniczą w zajęciach  rozwijających ich zainteresowania

 

Wszyscy przedszkolaki biorą udział w zajęciach języka angielskiego, dla dzieci ze wskazaniem lekarskim organizowana jest gimnastyka korekcyjna, w celu wszechstronnego rozwoju dzieci zostały wdrożone programy własne nauczycielek:

 

Realizowane są programy z MEN

„Od przedszkolaka do pierwszaka” Gr.”Słoneczka”, „Biedronki”, „Smerfy”, „Pszczółki” ”Misie”

„Program nauczania religii rzymskokatolickiej.” Kochamy Boga”

„Program kształcenia religijnego.-Radość dzieci Bożych.”

Program nauczania języka angielskiego.

                                                         

Programy własne nauczycielek w ramach kół zainteresowań  :

 

„Moja przygoda z książką” 4 latki

„Ruch to zdrowie, każdy przedszkolak Ci to powie” 4,5 latki

„Przedszkolaki czytają –elementarna nauka czytania” – 3 latki

„Tanecznym krokiem przez życie”- 5,6 latki

Projekt edukacyjny „Mój przyjaciel pies”5,6 latki

Elementy metody Marii Montessori -4 latki

„Jestem Polakiem jestem Europejczykiem” 5,6 latki

Program wychowawczy- „Warto być dobrym”

 

Przedszkole stosuje nowatorskie. Obecnie realizuje innowację pedagogiczną „Wiem, czuję, rozumiem – wychowanie do wartości” w oparciu o autorski program  Elżbiety Bukowieckiej- Górny

Przedszkole posiada liczne certyfikaty: „Pewniak”, „Akademia zdrowego przedszkolaka”, „Zostań Kubusiowym przyjacielem natury”, „Kowadło zdrowia”, „Mamo, tato wolę wodę”, „Akademia Aquafresh”

Szczególny nacisk kładzie nasza placówka na współpracę z rodzicami oraz ze społeczeństwem lokalnym podejmują działania zaspokajające potrzeby i oczekiwania środowiska.

Dzięki skutecznej promocji nasze przedszkole ma dobra opinię w środowisku lokalnym.

Wszyscy pracownicy naszej placówki współdziałają ze sobą. Tworzą przyjazną atmosferę, dzięki której dzieci czują się akceptowane i bezpieczne.

 

Placówka jest  Przedszkolem, które  poprowadzi dzieci przez baśniowe, sportowe  krainy :

·         Morska Kraina – pływanie tu zaczynam!;

·         Leśna Kraina – spacery przypomina!;

·         Kraina bezpieczeństwa – na drodze do zwycięstwa!;

·         Słoneczna Kraina – wesoła moja mina!;

·         Kraina Mądrości – licz na swoje sprawności!;

·         Sportowa Kraina – tu mecz się rozpoczyna!;

·         Tęczowa  Kraina – to kolorowa drużyna!.

 

Wykwalifikowana kadra pedagogiczna będzie z dziećmi każdego dnia, dając im wskazówki dotyczące bezpiecznego i zdrowego stylu życia.

Sport i aktywność ruchowa przewija się wszystkich formach pracy przedszkola.

Dla dzieci wymagających wsparcia będzie zorganizowana  w szerokim zakresie pomoc psychologiczno – pedagogiczna.

 

 

 

 

 

 

Nad całością będzie czuwała wykwalifikowana kadra pedagogiczna licząca 8 nauczycieli, 2 specjalistów i 1 katecheta . Wszyscy nauczyciele posiadają wyższe wykształcenie pedagogiczne oraz dodatkowe specjalizacje, które będą wykorzystane podczas zajęć z edukacji zdrowotnej oraz innej prowadzonej w przedszkolu.

W przedszkolu  planujemy  zorganizowanie  zajęć  dodatkowe, takie jak:

·         zabawy w wodzie, kółko piłkarskie, aerobic, sztuki walki, gimnastyka artystyczna, tenis stołowy, rytmika, nauka pływania.

Oprócz realizacji profilu zdrowotno – sportowego będziemy twórczy, aktywni
i  otwarci na nowe działania.

 

 

II. WIZJA PRZEDSZKOLA

 

Nasze przedszkole  powstało z marzeń o stworzeniu miejsca, gdzie poprzez wychowanie, aktywność ruchową, świadomość zdrowotną i sport rozwijane będą w najmłodszym pokoleniu takie wartości jak: zdrowie, aktywność, wytrwałość i odwaga.

         Stwarzamy dziecku szansę wszechstronnego rozwoju na miarę jego możliwości. Pragniemy w każdym dziecku rozbudzać ciekawość świata, spostrzegawczość, wrażliwość, spontaniczną radość i troskę o zdrowy rozwój emocjonalny. Bardzo ważne są zdrowe nawyki żywieniowe, które kształtujemy od najmłodszych lat.

         Przedszkole przygotowuje dzieci do podjęcia nauki w szkole i rozwija ich kompetencje poznawcze.

         Nauczyciele rozpoznają potrzeby i zainteresowania dzieci oraz posiadają umiejętność atrakcyjnego prowadzenia zajęć. Konstruują ciekawe

i bogate oferty zabaw i zajęć edukacyjnych.

Pragniemy także by rodzice byli partnerami uczestniczącymi w życiu przedszkola.

 

 

III. MISJA PRZEDSZKOLA

 

         Priorytetem działalności przedszkola jest bezpieczeństwo dziecka jego pełna akceptacja i poszanowanie praw.

Działania przedszkola są skoncentrowane na aspekcie zdrowia i aktywności ruchowej.

Nasze przedszkole:

·         stwarza przyjazną, domową atmosferę oraz zapewnia optymalne warunki do rozwijania osobowości dzieci, wspiera w rozwijaniu zdolności i zainteresowań, rozwija talenty;

 

  • wyrabia postawę odpowiedzialności za bezpieczeństwo własne i innych;

 

  • zabiega o partnerstwo z rodziną w wychowaniu dziecka;
  • kształtuje i rozwija postawy twórcze swoich wychowanków, stosuje metody aktywne i techniki rozwijania zdolności twórczego myślenia;

 

  • wykorzystuje naturalną potrzebę działania i ruchu stwarzając takie sytuacje, które wyzwolą u dziecka przeżycia i skłonią do kreatywnego ich wyrażania;

·         umożliwia wyrównywanie szans edukacyjnych wszystkim dzieciom uwzględniając potrzeby środowiska;

 

  • wyposaża dzieci w wiedzę i umiejętności niezbędne w nauce szkolnej;

 

  • wspiera w pokonywania trudności i barier zapewniając równe szanse rozwoju dzieciom niepełnosprawnym w gronie zdrowych rówieśników;

 

  • oferuje pomoc psychologiczno – pedagogiczną ( logopedyczną, korekcyjno-kompesacyjną, rewalidacyjną);

 

  • dzięki zdrowotno-sportowemu profilowi pomaga dzieciom ukształtować prawidłowe nawyki zdrowotne i rozwinąć ich umiejętności ruchowe.

 

IV. MODEL ABSOLWENTA

 

1. Samodzielny, ciekawy świata i zaradny, co oznacza, że:

  • dba o higienę osobistą i wygląd,
  • stara się zachować ład i porządek w otoczeniu,
  • często zadaje pytania chcąc zaspokoić swą ciekawość,
  • przejawia aktywność podejmując różne samodzielne zadania,
  • stara się kontrolować swoje emocje.

2. Rozważny, odpowiedzialny i mądry, co oznacza, że:

  • dba o swoje zdrowie,
  • stara się respektować własne prawa i obowiązki w grupie i w rodzinie,
  • pamięta, że jego prawa kończą się tam, gdzie zaczynają się prawa innych osób,
  • zdaje sobie sprawę z konsekwencji różnych, zachowań własnych i innych osób,
  • osiąga optymalny dla swego potencjału rozwojowego poziom wiedzy, umiejętności, sprawności.

3. Grzeczny, uczciwy i tolerancyjny, co oznacza, że:

 

  • zna i stosuje obowiązujące normy kulturalnego zachowania,
  • nie używa brzydkich słów,
  • nie kłamie,
  • szanuje własność swoją i cudzą,
  •  szanuje innych ludzi, ich odmienność /np. niepełnosprawność/.

 

 

 

 

 

V. CELE I ZADANIA

 

         1. Efekty działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz  innej działalności statutowej przedszkola:

 

  • Przedszkole osiąga cele zgodne z polityką oświatową państwa.
  • Działania przedszkola nastawione są na aktywny i twórczy rozwój dzieci, nabywanie przez nie wiadomości i umiejętności poprzez ruch, działanie
    i doświadczanie.
  • Ukształtowanie u dzieci czynnych postaw wobec zdrowia i bezpieczeństwa własnego i innych oraz rozwój ogólnej sprawności ruchowej
  • Realizowany jest program wychowawczy uwzględniający system wzmacniania pozytywnych zachowań dzieci.

 

2. Procesy zachodzące w przedszkolu:

 

  • W przedszkolu wdrożona jest oferta zajęć zawierająca aktywne metody i formy pracy z dzieckiem.
  • Przedszkole zapewnia każdemu dziecku możliwości realizacji własnych pasji, zainteresowań.
  • W przedszkolu funkcjonuje system diagnozowania wiadomości, umiejętności
    i możliwości dzieci. Dzieciom udzielana jest pomoc w wyrównaniu szans edukacyjnych i rozwoju w ich własnym tempie.

 

3. Funkcjonowanie przedszkola w środowisku lokalnym:

 

  • Przedszkole współpracuje z instytucjami i organizacjami działającymi
    w środowisku.
  • W przedszkolu wypracowane zostały zasady działania w zakresie współpracy z rodzicami i wzmacniania ich ról.
  • Absolwenci przedszkola są dobrze przygotowani do dalszej edukacji.
  • Kalendarz wydarzeń i uroczystości przedszkolnych pozostaje w ścisłym związku z tradycjami lokalnymi, narodowymi a także potrzebami środowiskowymi.
  • Działalność przedszkola promowana jest w środowisku.

 

4. Zarządzanie przedszkolem:

 

  • Przedszkole zatrudnia kadrę pedagogiczną posiadającą wysokie kwalifikacje pedagogiczne i specjalistyczne: specjalista w zakresie terapii pedagogicznej, logopeda, psycholog, pedagog specjalny, surdopedagog.
  • Praca nauczycieli oparta jest na realizacji wspólnych działań i celów zawartych w koncepcji pracy przedszkola. Nauczyciele planują działania, rozwiązują problemy i doskonalą metody i formy pracy.
  • Nauczyciele systematycznie uczestniczą w doskonaleniu zawodowym, zdobywaniu wiedzy i umiejętności, która ma wpływ na jakość pracy przedszkola.

·         Warunki lokalowe i wyposażenie, w tym środki dydaktyczne pozwalają
na realizację przyjętych programów oraz Koncepcji Pracy Przedszkola

 

 

VI. PLAN REALIZACJI

 

 

PRIORYTETY NA ROK SZKOLNY 2016/2017:

 

1.   Wyrabianie czynnych postaw wobec zdrowia; zachęcanie do uczestnictwa w zabawach i grach sportowych .

2.    kształtowanie odporności emocjonalnej koniecznej dziecku do racjonalnego radzenia sobie w nowych i trudnych sytuacjach, również do łagodnego znoszenia stresów i porażek.

  1. „Jestem Polakiem, jestem Europejczykiem”

rozbudzanie u dzieci zainteresowań Unią Europejską i pastwami europejskimi.

4.   „Przedszkolaki czytają”

 

Wprowadzenie nowatorskich metod nauki czytania ,nabywanie umiejętności czytelniczych na poziomie elementarnym w pełnym zakresie alfabetu lub  sylab

 

 

PRIORYTETY NA ROK SZKOLNY 2017/2018:

 

1.   Rozwijanie zainteresowań i zdolności dzieci poprzez różnorodne formy aktywności

2.   Współpraca z rodzicami  w zakresie ukształtowania nawyków prozdrowotnych oraz wdrażanie do aktywnego, wspólnego spędzania czasu wolnego

3.   Inicjowanie działań pod kątem osób niepełnosprawnych poprzez umożliwienie działalności stowarzyszenia na terenie przedszkola

 

 

 

 

 

 

 

PRIORYTETY NA ROK SZKOLNY 2018/2019:

 

1.   Doskonalenie sprawności ruchowej dzieci oraz promowanie ich osiągnięć w środowisku lokalnym

2.   Współpraca z instytucjami działającymi na rzecz zdrowia oraz innymi placówkami prowadzącymi edukację zdrowotną

3.   Kultywowanie tożsamości regionalnej i narodowej.

 

PRIORYTETY NA ROK SZKOLNY 2019/2020:

 

   1.Bezpieczny przedszkolak- stworzenie warunków umożliwiających    dzieciom nabywanie zachowań prozdrowotnych oraz poszanowanie zdrowia i bezpieczeństwa własnego i innych.

2. Aktorskie i plastyczne  talenty przedszkolaków wprowadzenie dzieci w świat wartości estetycznych i rozwijanie umiejętności wypowiadania się  poprzez muzykę ,plastykę małe formy teatralne

 

PRIORYTETY NA ROK SZKOLNY 2020/2021:

 

1.Mały badacz i odkrywca- rozwijanie twórczych postaw dziecka , talentów i zainteresowań poprzez zabawy badawcze i eksperymentowanie

2.współpraca z rodzicami podstawą funkcjonowania  przedszkola  stworzenie warunków do uczestnictwa rodziców w życiu przedszkola

 

VII. WSKAŹNIKI EFEKTYWNOŚCI

 

Warunkami realizacji założonych celów i zadań są:

1.   Stosowanie różnorodnych, dostosowanych do możliwości dzieci metod i form pracy ze szczególnym uwzględnieniem zabaw i zajęć w formie zabawowej. Poza tym istotną rolę pełnią spacery, wycieczki, czynności samoobsługowe, dyżury oraz zajęcia rozwijające zainteresowania i zdolności dzieci.

 

W edukacji zdrowotnej ważną rolę pełnią następujące metody:

·         Pedagogika zabawy - stosowana we wszystkich rodzajach zajęć – umożliwia

           rozwijanie aktywności i zaangażowania się dzieci we wspólne działanie.

·         Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne - wspomaga psychoruchowy rozwój dzieci, koryguje zaburzenia.

·         Relaksacja odprężająca w/g Anny Pollender – redukuje napięcia mięśniowego i psychiczne.

·         Praca szkolna C.Orffa - przenikanie się ruchu, muzyki i żywego słowa.

·         Gimnastyka rytmiczna Kniessów – gimnastyka twórcza przy muzyce.

·         Gimnastyka ekspresyjna Labana - jej istotą jest improwizacja ruchowa.

·         Wiązanie ruchu z muzyką.

·         Metodę opowieści ruchowej – odtwarzanie ruchem opowiadania nauczyciela.

·         Metodę zabawowo – naśladowczą - naśladowanie ruchem osób, czynności.

·         Współzawodnictwo jako doping do intensywniejszego wysiłku.

·         Edukacja przez ruch Doroty Dziamskiej.

·         Kinezjologia edukacyjna Dennisona – gimnastyka mózgu, wspomaganie dzieci z trudnościami w uczeniu się.

·         Inne metody stosowane w przedszkolu (wg Marii Kwiatowskiej):

 

2.   Łączenie zajęć poświęconych poszczególnym zagadnieniom w cykle i ośrodki tematyczne.

3.   Systematyczność podejmowanych działań pedagogicznych, wykorzystywanie powstających w codziennym życiu naturalnych sytuacji do kształtowania prozdrowotnych postaw u dzieci.

4.   Prezentowanie przez nauczycieli właściwych przyzwyczajeń, nawyków
 i postaw prozdrowotnych.

5.   Nawiązanie współpracy z rodzicami w celu uzgodnienia kierunków działań pedagogicznych.

6.   Nawiązanie współpracy z organizacjami, stowarzyszeniami i instytucjami prowadzącymi edukację zdrowotną.

 

 

 

VIII. DALSZA PRACA NAD NASZĄ KONCEPCJĄ

 

1. Każdy pracownik pedagogiczny otrzymuje egzemplarz Koncepcji, żeby mógł z nią pracować.

2. Zmiany w tekście będą nanoszone przy udziale całego grona pedagogicznego.

3. Raz w roku podjęta będzie dyskusja w celu ewentualnych poprawek.

4. Rodzice zapoznają się z Koncepcją na zebraniach grupowych, nauczyciele pozyskują informację o akceptacji Koncepcji przez głosowanie jawne.

 

IX ELEMENTY SKŁADOWE KONCEPCJI

 

Niniejsza koncepcja pracy ukierunkowana jest na zapewnienie wszechstronnego rozwoju dziecka ze zwróceniem szczególnej uwagi na zdrowie i aktywność ruchową. Pragniemy wychować człowieka, który posiada ukształtowane czynne postawy wobec zdrowia i bezpieczeństwa swojego i innych oraz stara się
 nieustanny rozwój swojej sprawności ruchowej.  Chcemy również promować
w środowisku lokalnym osiągnięcia naszych wychowanków a także samo wychowanie przedszkolne i jego znaczenie, doskonalić rozwój zawodowy
i osobowość każdego nauczyciela zwłaszcza w kierunku prozdrowotnym.

Pracujemy zgodnie z Podstawą programową wychowania przedszkolnego zatwierdzoną przez MEN (Dz. U. z 27 sierpnia 2012,poz 977 z późn.zmianami ), która realizowana jest bezpłatnie w godzinach: 8. 00 – 13. 00. Realizujemy ją w oparciu o założenia Programu wychowania przedszkolnego I. Brody „Od przedszkolaka do pierwszaka”.

Szczegółowe cele, zadania i zamierzenia pracy przedszkola zawarte są
w programach i planach wspomagających działania wychowawczo – dydaktyczne, do których należą:

 

·         Program wychowawczy

·         Program adaptacyjny

·         Plan współpracy z rodzicami i środowiskiem

·         Programy  rozwoju przedszkola na poszczególne lata

·         Programy własne nauczycieli

·         Innowacje

·         Projekty pedagogiczne

·         Miesięczne plany pracy

 

Wszystkie programy i plany stanowią integralną część Koncepcji Pracy Przedszkola i są z nią spójne.

 

Koncepcja pracy będzie analizowana i modyfikowana w miarę potrzeb.

 

Aktualności

Kontakt

  • Przedszkole nr 10 w Mysłowicach
    Przedszkole nr 10 w Mysłowicach, ul. Niepodległości 44
  • 32225-02-71

Galeria zdjęć