Nawigacja

To my, Delfinki! Nasze ważne wydarzenia Informacje dla Rodziców Miesięczne zamierzenia Delfinkowe Urodzinki Międzynarodowy Projekt Edukacyjny " Piękna Nasza Polska Cała" Ogólnopolski Program Krainy Muzyki pt. Muzyka to Matematyka Piosenki i wierszyki religia- zdalne zajęcia J. Angielski- zajęcia zdalne Zajęcia zdalne

DELFINKI

Ogólnopolski Program Krainy Muzyki pt. Muzyka to Matematyka

 

 


Styczeń        

           Delfinki w styczniu nauczyły się piosenki pt. "Zabawa z Babcią i Dziadkiem", którą pięknie zaśpiewały dla Babci i Dziadziusia. Przy nauce słów piosenki przypomnieliśmy sobie gdzie mamy prawą a gdzie lewą rękę i nogę. 

Piosenka pt. "Zabawa z Babcią i Dziadkiem"

1) Już zabawę zaczynamy, tylko Babcię przywitamy

Rączka prawa, rączka lewa i bioderkiem ruszyć trzeba/2x

 

2) Już zabawę zaczynamy, tylko Dziadka przywitamy

Lewa nóżka, prawa nóżka i łapiemy się za uszka/ 2x

 

3) Już zabawę zaczynamy, tylko Babcię przywitamy

Rączka prawa, rączka lewa i skaczemy hop do nieba/2x

 

4)Już zabawę zaczynamy, tylko Dziadka przywitamy

 Prawa nóżka, lewa nóżka i tupiemy jak umiemy/2x

 

        W styczniu poznaliśmy również instrumenty strunowe – smyczkowe skrzypce, altówka, wiolonczela, kontrabas.  Poszukiwaliśmy cech wspólnych i różnic w budowie i brzmieniu. Bawiliśmy się świetnie przy zabawie orientacyjno – porządkowej: „Skrzypce czy fortepian?” do muzyki skrzypcowej na zmianę z fortepianową. Gdy słyszeliśmy skrzypce udawaliśy że gramy, mówiąc "skrzypu, skrzypu", gdy gra muzyka fortepianowa naśladujemy pianistów mówiąc "plum, plum".

           Wysłuchaliśmy utworów smyczkowych Zima Vivaldiego, Four Seasons/Quattro Stagioni - Janine Jansen - Internationaal Kamermuziek Festival na YouTube 43:50- „Zima”. Wyobrażaliśmy sobie taką zimę, dzieci opowiadały zgodnie z własną wyobraźnią co się dzieje w danym momencie utworu, kiedy jest forte, piano?  Malowaliśmy własne wyobrażenie zimy do utworu A. Vivaldiego. 

       


Grudzień 

 

         W grudniu nauczyliśmy się piosenki pt. "Pada śnieg" według aranżacji Krainy Muzyki. Poznaliśmy pojęcia muzyczne takie jak:

- forte

-piano

-crescendo

-mol

-dur

Śpiewaliśmy piosenkę pt. "Pada śnieg" stosując poznane wcześniej pojęcia muzyczne. 

 

"Pada śnieg" 

1. W ten świąteczny czas, dzwonią dzwonki sań

Dzwonią dzwonki, renifery pchają sanie w dal

święta już tuż tuż, aniołkowy chór

wnet radośnie forte śpiewa aż mu braknie tchu

ref. Pada śnieg, pada śnieg cieszmy, cieszmy się

Niech kolędę i te święta każdy mały zapamięta!

 

            Drugim zadaniem projektowym było poznanie pięciolinii- domu naszych całych nut. Ułożyliśmy wspólnie pięciolinię, oznaczyliśmy jej linie cyferkami, policzyliśmy czy faktycznie ma ona pięć lini. Następnie poznaliśmy klucz wiolinowy, który otwiera domek naszych całych nut.

        Układaliśmy wspólnie nutki "do", "re", "mi", "fa", "sol", "la", "si" i "do" w ich właściwych domkach- polach lub liniach. Póżniej Pani czarowała i jedna z nutek znikała a my odgadywaliśmy, której nutki brakuje. To było trudne zadanie, na szczęście nutki mają swoje kolory takie jak blaszki dzwonków dlatego z pomocą Pani pomogliśmy nutce wrócić na swoje miejsce.

     Następnym zadaniem było poznanie wartości całej nuty, mówiliśmy powoli ca-ła-nu-ta i odliczalismy do czterech rysując w powietrzu palcem brzuszek całej nutki. Zagraliśmy z matematyczne klasy. Jedno dziecko grało dzwięk na dzwonkach a my liczyliśmy do 4. 

         W grudniu tworzyliśmy wspólnie przedstawienie jasełkowe, a w ramach projektu Muzyka to matematyka przygotowaliśmy układ taneczny z lampionami do piosenki zespołu TGD pt. "Noel".

 

     


Listopad

 

    W listopadzie pierwszym zadaniem projektoym było uroczyste odśpiewanie Hymnu Polski z okazji obchodów 11 listopada, który odśpiewaliśmy w odświętnych strojach z flagami w ręku. Kolejno dzieci przygotowały kolorowe nutki w kształcie całej nuty i w kolorach blaszek dzwonków. Delfinki poznały ich nazwy solmizacyjne, porządkowaliśmy je według wzoru, przeliczaliśmy nutki i bawiliśmy się w zabawy słowotwórcze, odkrywaliśmy dźwieki nutek. Poznaliśmy życie i twórczość Fryderyka Chopina a także aktywnie słuchaliśmy jego utwórów. Poznaliśmy także instrumenty klawiszowe: klawesyn, fortepian i pianino. Dzieci wzieły udział w zabawie "Najdłuższa klawiatura świata" wykonując fragment swojej klawiatury i łączyły ją z pozostałymi.  Przy tym zadaniu ćwiczyliśmy szeregowanie, układanie rytmu i sekwencji oraz aktywnie słuchaliśmy muzyki fortepianowej i rozpoznawaliśmy nastrój muzyki. 

 

               

 

 

 


 

Październik

 

         W październiku, dzieci poznały pierwszą wartość rytmiczną. Była nią cała nuta. Dzieci wyklaskiwały rytm, określały czy cała nuta jest długa czy krótka i wyszukiwały przedmiotów podobnych do poznanej nutki. Przedszkolaki wykonując październikowe zadania dowiedziały się że muzyka ma swój nastrój, który nazywamy DUR - wesoły, lub MOLL - smutny.  Nauczyliśmy się i śpiewaliśmy piosenkę pt. "Zapasy dla wiewiórki". Podczas zabawy z piosenką, tworzyliśmy i przeliczaliśmy zbiory z darów jesieni.

 

W ramach zadania: Muzyczna pocztówka, klasa 2a ze Szkoły Podstawowej nr 360 z Warszawy przesyłała nam muzyczne pozdrowienia. Dziękujemy!


 

Wrzesień

 

       Przedszkolaki z naszej grupy zrealizowały zadania projektowe przeznaczone na wrzesień. 

Wykonaliśmy Pacynkę z wskazanych przez dzieci materiałów, nazwaliśmy ją Pani Nutka. Delfinki wskazywały Pani Nauczycielce jaki materiał ma użyć na poszczególne części ciała.

Dzieci siedziały na matach w kole i podczas zabawy w Kotka ciszka podawały sobie Panią Nutkę powtarzając imiona kolegów i koleżanek.

Podczas Dnia Przedszkolaka dzieci zatańczyły swobodny taniec do Hymnu Krainy Muzyki.

Wycinaliśmy figury geometryczne i szukaliśmy podobnych kształtów w sali wśród zabawek.

Nauczyliśmy się piosenki o lecie pt. "Złap lato za rękę"

i graliśmy na instrumentach do jej melodii. 

 

 

 


Koncepcja Ogólnopolskiego Programu Krainy Muzyki pt. Muzyka to Matematyka

 

               Rola muzyki i matematyki

               w rozwoju i edukacji dziecka

 

            Muzyka, jedna z dziedzin sztuki, odpręża ludzką psychikę, uwrażliwia i pobudza do wszechstronnego rozwoju. Język muzyczny jest swoistym kodem łączącym ludzi na całym świecie. Dlatego tak ważna jest jej obecność już we wczesnym dzieciństwie. Różnorodne doświadczenia dźwiękowe, w tym także muzyczne, są dla dziecka zrozumiałe zanim zacznie mówić. Psycholodzy i neurolodzy z uniwersytetu w Helsinkach udowodnili, że już w łonie matki dziecko słyszy melodię.

 

1. Badania zagranicznych i polskich naukowców dowodzą, że kontakt dzieci z muzyką rozwija ich kompetencje słuchowe, umiejętności czytania, a także łatwość przyswajania języków. Trening muzyczny rozwija umiejętność różnicowania barwie pomiędzy fonemami. Wychowując i ucząc przez sztukę - muzykę, dziecko ma możliwość poznania świata wartości społecznych i moralnych. Poprzez wyrażanie siebie w trakcie ekspresji ruchowych – wspomaga rozwój emocjonalny i uwrażliwia się na potrzeby innych. Nieśmiałe dzieci otwierają się poprzez wchodzenie w rolę artysty. Sposób, w jakim dziecko zostanie zachęcone w przedszkolu do aktywnego słuchania wartościowej muzyki, śpiewania, a nawet tworzenia łatwych melodii oraz w jaki stopniu będą rozbudzane zainteresowania muzyczne, warunkować będzie jego rozwój intelektualny, emocjonalny i społeczny. Dlatego muzyka jest ważnym elementem pracy z dzieckiem. Muzyka „przelana” na papier posiada język symboli, dzięki którym ludzie na całym świecie mogą ją rozumieć. Podobnie jest z symbolami matematycznymi. Nawet jeśli, życie dziecka nie będzie związane z matematyką, zdolności logicznego i analitycznego myślenia będą przydatne dzieciom w wieku szkolnym i gdy będą dorosłe. Uczenie się pojęć, zasad matematyki, rozwiązywanie zadań matematycznych i logicznych wymagają wysiłku umysłowego. Dlatego w połączeniu z aktywnymi formami nauczania i przy udziale edukacji muzycznej, zdobywanie kompetencji matematycznych będzie przyjemniejsze, innowacyjne i interdyscyplinarne. Okazuje się, że oprócz symbolicznego języka edukacja muzyczna ma wiele wspólnego z królową nauk:

1. Matematyka i muzyka rozwija myślenie

• uogólnia i wyodrębnia najważniejsze;

• analizuje i systematyzuje;

• dostrzega występujące prawidłowości i ustala związki przyczynowo-skutkowe;

• zastanawia się i wyciągać wnioski;

• myśli logicznie, strategicznie i abstrakcyjnie.

 

Aktywność muzyczna, tak jak regularne ćwiczenia matematyczne „gimnastykują” mózg: rozwijają inteligencję i zdolności poznawcze, poszerzają horyzonty. Matematyka i muzyka pomaga w efektywnym uczeniu się. Wszystko to dzieje się dzięki stawaniu się kreatywną „osobą myślącą”.

1. Burda K., Chcesz mieć mądre dziecko? Muzykuj z maluchem! Newsweek.pl, 03. 2014

2. Zajęcia z matematyki i muzyki ćwiczą pamięć. Dzieci poniżej 7 roku życia często korzystają z pomocy palców rąk i nóg a także różnych przedmiotów (konkretów) tj. darów jesieni, kloców do liczenia.

W przypadku edukacji muzycznej mogą to być nuty, i instrumenty. W wieku od 7 do 9 lat, u uczniów formuje się umiejętność myślenia abstrakcyjnego, rozumienia i zapamiętywania informacji. Jeśli chcemy, aby nowe pokolenia młodych ludzi nie miało w szkole problemów z matematyką należy ćwiczyć jego pamięć w młodym wieku także poprzez działalność artystyczną: śpiewając piosenki, wierszyki, rymowanki, grając na instrumentach, tańcząc (nauka układu choreograficznego).

3. Matematyka i muzyka pomaga odnieść sukces w naukach humanistycznych. Wczesne zdolności muzyczne i matematyczne są właściwym wskaźnikiem pewnych sukcesów w innych dyscyplinach szkolnych. Umiejętność logicznego myślenia, pamięć pomaga w czytaniu ze zrozumieniem, zapamiętywaniu faktów i ważnych dat i nauce języków. Matematyka i muzyka są naukami interdyscyplinarnymi.

4. Rozwija umiejętności rozwiązywania problemów codziennych. Im bardziej skomplikowane stają się zadania matematyczne, tym więcej umiejętności wymaga ich rozwiązanie. Dziecko uczy się rozumować, budować sekwencje, rozważać algorytmy, żonglować kilkoma koncepcjami naraz i najważniejsze, że te umiejętności przerastają w nawyk. Dzięki matematyce pozbywamy się złych przyzwyczajeń. Przy okazji śpiewania piosenek, grupowych instrumentacji, tematycznych zabaw ruchowych szczególnie w nauczaniu przedszkolnym i wczesnoszkolnym możemy z dziećmi trenować umiejętności społeczne, rozwiązywać konflikty, rozwijać wspólnotę, tłumaczyć problemy dnia codziennego.

5. Matematyka i muzyka - podstawą udanej kariery. Obecne zainteresowanie na rynku pracy technologiami, wymaga umiejętności myślenia, ale też kreatywności i wyobraźni, które to są domenami edukacji artystycznych w tym muzyki. Radzenie sobie z niemożliwymi zadaniami z branży IT przyjdzie łatwiej osobie z zarówno matematycznymi, jak i muzycznymi doświadczeniami.

6. Rozwiązanie ćwiczeń wspomaga rozwój emocjonalny dzieci. Takie spędzanie czasu może złagodzić niepokój, pomaga kontrolować emocje i zapobiega przed stresem. Wnioski te zostały wyciągnięte przez naukowców z Duke University w USA, którzy udowodnili to w badaniu opublikowanym w czasopiśmie „Clinical Psychology” w 2016 roku.

Przyjemność dla osoby, która rozwiązuje matematyczne łamigłówki, równania i inne zadania logiczne i matematyczne zawierają piękno, harmonię i zapewniają taką samą przyjemność estetyczną, jak muzyka - dowiodła grupa badaczy z kilku uniwersytetów w UK. Jestem przekonana, że dzieciom, zwłaszcza mającym 3-9 lat, nie trzeba opowiadać jak ważne jest studiowanie matematyki. O wiele ważniejsze jest dać dziecku możliwość zanurzenia się w świat rozrywkowej matematyki interaktywnej i holistycznie zintegrowanej z innymi dziedzinami edukacji. Przecież przeliczać i porównywać możemy wszystko wokół nas!

7. Muzyka dla matematyki, matematyka dla muzyki. Badanie Barbary H. Helmrich z College of Notre Dame w Baltimorze wykazało, że dzieci, które grają na instrumentach muzycznych, znacznie lepiej znają się na matematyce. Wynika to między innymi z faktu, iż ten sam obszar mózgu jest odpowiedzialny za rozwój zdolności matematycznych i muzycznych, możliwe, że matematyka poprawia zdolności muzyczne i na odwrót. Oddanym skrzypkiem był wielki fizyk Albert Einstein. Matematyk Gottfried Wilhelm Leibniz powiedział Muzyka fascynuje nas, chociaż jej piękno polega tylko na proporcji liczb oraz liczeniu, którego nie jesteśmy świadomi, a które dusza przeprowadza. Program Kraina Muzyki V edycja Muzyka to matematyka powstał w celu uświadomienia polskiego społeczeństwa o powyższych podobieństwach i zależnościach. Zakładając, że matematyka w naszej edukacji jest stałym i znanym powszechnie elementem wspierającym rozwój dziecka, przybliżenia edukacji muzycznej może przybliżyć jej walory szerszej grupie odbiorców. Ponadto został stworzony z potrzeby podkreślenia znaczenia pedagogiki muzyki w naszym życiu i silnych wpływów matematyki, nauki ścisłej na sztukę. Program odwołuje się do Podstawy programowej wychowania przedszkolnego i wczesnoszkolnego. Kraina Muzyki ma za zadanie rzeczowo wskazać nauczycielom pomysły, zadania do wykonania, by stymulować zrównoważony rozwój dzieci, ich indywidualizm, poprzez stosowanie różnych środków ekspresji. Program Kraina muzyki V edycja jest skierowany do wszystkich grup wiekowych przedszkolnych i klas 1-3. Pozwala na stymulowaniu wszechstronnego rozwoju poprzez pogłębioną edukację muzyczną z elementami matematyki. Muzyka to matematyka, została stworzona w oparciu o Podstawę Programową Przedszkola i Klas 1-3.

W szczególności dotyczy pierwszego z celów wychowania przedszkolnego jakim jest wspomaganie dzieci w rozwijaniu uzdolnień oraz kształtowanie czynności intelektualnych potrzebnych w codziennych sytuacjach i w dalszej edukacji. Ponadto jest zgodna z kierunkami kompetencji kluczowych w szczególności: matematycznych, informatycznych, uczenia się, świadomości i ekspresji kulturalnej.

 

Zakres Programu Programem objęte będą dzieci w przedszkolach i szkołach podstawowych (1-3), których koordynatorzy do 20 września 2020 zgłoszą udział. W każdym miesiącu w grupie Ogólnopolski Program Kraina Muzyki edycja V Muzyka to matematyka na portalu społecznościowym Facebook będą udostępniane przez autora i organizatora zadania do wykonania. Nauczyciele będą dostosowywać zadania i stopień trudności do możliwości rozwojowych dzieci, według idei indywidualnego podejścia, swojej wrażliwości i intuicji pedagogicznej. Program dedykowany jest nauczycielom bez wykształcenia muzycznego, podczas pracy sami będą mogli zdobywać kompetencje muzyczne w myśl zasady uczymy się przez całe życie. Zachęcamy do aktywnego udziału w grupie, co pozwoli wspólne doskonalenie się społeczności pedagogicznej. Program towarzyszy dzieciom do 30.06.2021r.

 

Cele i założenia Programu Głównym celem wdrożenia Krainy Muzyki edycji V Muzyka to Matematyka jest rozbudzenie wrażliwości i wyobraźni muzycznej dzieci w wieku przedszkolnym oraz promocja matematyki i jej roli w muzyce; rozwijanie wyobraźni, twórczej aktywności i uzdolnień matematycznych uczniów oraz wykorzystanie wiedzy w życiu codziennym z naciskiem na edukację muzyczną.

Program pozwoli również na:

- rozwijanie poczucia rytmu (muzycznego i matematycznego)

- doskonalenie umiejętności liczenia, przeliczania na konkretach

- tworzenie i przeliczanie zbiorów

- próby zrozumienia symetrii w muzyce i matematyce

- przybliżenie i porównanie geometrii w muzyce i matematyce

- doświadczanie kodowania muzycznego

 

Zakłada się, że dzieci:

• będą grać na instrumentach muzycznych, wybijając rytm słyszanej melodii

• będą potrafiły wyrazić muzykę tańce, ruchem wg własnego pomysłu

• samodzielnie wykonają niekonwencjonalne instrumenty muzyczne, gry planszowe

• będą uczestniczyć w koncertach, recitalach i przedstawieniach muzycznych Ponadto przewiduje się że dzieci będą odróżniać i nazywać: - podstawowe elementy notacji muzycznej - dźwięki wysokie i niskie - dynamikę utworów (forte, piano) - agogikę utworów (adagio, moderato, allegro) - charakter utworów (dur – moll) - instrumenty muzyczne - wybrane utwory wokalne, instrumentalne i wokalno – instrumetnalne.

Autor Programu Karolina Szczerbakowska – Biniszewska

Aktualności

Kontakt

  • Przedszkole nr 10 w Mysłowicach
    Przedszkole nr 10 w Mysłowicach, ul. Niepodległości 44
  • 32225-02-71

Galeria zdjęć